Loading...

شنا در یک نگاه

شنا در یک نگاه

شنا در یك نگاه چگالی بدن انسان شبیه به آب است. وقتی بدن داخل آب قرار می‌گیرد توسط آب محافظت می‌شود و مفاصل و استخوان‌ها كمترین فشار ممكن را متحمل می‌شوند. در شنا، قسمت‌های فوقانی بدن بیشتر از دیگر قسمت‌ها درگیر فعالیت می‌شوند. شنا یكی از عالی‌ترین فعالیت‌های ورزشی به شمار می‌آید، برای سلامت روحی و جسمی بسیار سودمند است و به دنبال بسیاری از بیماری‌ها و در دوره بازتوانی توصیه می‌شود. شنا یك فعالیت هوازی است چون به‌دلیل تحرك مداوم بدن، ماهیچه‌ها به‌طور پیوسته و ثابت به اكسیژن نیاز دارند. البته وقتی شناگر مشغول انجام شنای سرعت در مسافت كوتاه است، ماهیچه‌ها طبیعتا به شكل بی‌‌هوازی عمل می‌كنند. شنا هم مانند دیگر ورزش‌های هوازی، باعث كاهش آثار زیان‌بار استرس می‌شود. این ورزش نه تنها برای عموم و برای حفظ سلامت عمومی بدن توصیه می‌شود بلكه در بیماری‌های خاصی مانند هموفیلی كه بیمار نمی‌تواند فعالیت‌های پرخطر را انجام دهد، یك موهبت به شمار می‌رود.

شنا یكی از مناسب‌ترین ورزش‌‌ها برای كاهش كمردرد نیز هست و باعث تقویت عضلات كمر می‌شود فواید شنا شنا ورزشی است كه برای قلب بسیار سودمند بوده و اگر در حین انجام آن شدت حركاتتان زیاد باشد كاملاً می توانید آن را به دویدن در یك سطح مقایسه كنید. از آنجا كه در این حركات هم قسمت های بالا تنه و هم قسمت های پایینی بدن در آب حركت می كند، می توان گفت كه ماهیچه ها و عضلات حتی بیشتر از دویدن فعال هستند و بنابراین شما كالری بیشتری خواهید سوزاند. از سوی دیگری شنا قدرت بدنی را افزایش خواهد داد.

ممكن است پس از اولین روز شنا در گردن و بعضی از عضلات بدنی فرد، احساس كوفتگی ایجاد شود این مسئله به دلیل آنست كه تا به حال چنین فشاری به عضلات وارد نشده است. به همین دلیل تكرار چندین دوره شنا، باعث قوی تر شدن شانه ها و همینطور ماهیچه های پشت می شود محققان و متخصصان دریافته اند كه شنا یكی از ورزش هایی است كه استرس و فشارهای عصبی را كاهش می دهد و در درمان بیماری های روحی نیز مؤثر است ▪ شنا و درمان بیماری های مفصلی سنگ نوردی امتیاز سنگ نوردی در این است که می تواند هم در داخل سالن و هم در فضای آزاد انجام گیرد. برای تمامی عاشقان طبیعت، سنگ نوردی آزاد، راهی برای رفتن است. و برای کسانی که دوست ندارند بیرون رفته و کثیف شوند، سنگ نوردی داخل سالن که امروزه در بسیاری از سالن ها قابل دسترسی است، راه حل خوبی است.

همین امتیاز داخل سالنی و در فضای آزاد بودنِ این ورزش است که رشته سنگ نوردی را به رشته ای عامه پسند و قابل انجام در تمام طول سال تبدیل کرده است اغلب اشخاص فکر می کنند که سنگ نوردی ورزشی برای مردان است؛ این اصلاً صحت ندارد. زنان بیشتر و بیشتری این ورزش را انجام می دهند تا از فضای آزاد طبیعت لذت برده و خودشان را در دنیایی مردانه محک بزنند سنگ نوردی نیاز به کشش زیادی دارد. زیرا وقتی بر روی صخره یا سنگ قرار دارید، برای رسیدن به گیره بعدی، مجبور به کشش هستید تا خودتان را بالاتر بکشید. کشش، روش بسیار خوبی برای افزایش آمادگی جسمانی و انعطاف پذیری است. اگر در سنگ نوردی زیاده روی کنید تعادل بیشتر و هماهنگی بهتر و بیشتر دست و پا را نیز کسب خواهید اسکیت : اگر به اندام اسکیت کاران توجه کرده باشید متوجه می شوید که حرکات مداوم اسکیت تمام چربی های اضافی بدن را از بین برده است . اگر به سرعت اسکیت کنید 400 کیلو کالری انرژی را در یک ساعت می سوزانید . اسکیت موجب تقویت رباط های عضلات فوقانی از جمله پا ، ران ، لگن ، باسن وحتی عضلات کمر میشود به همین دلیل شما را از بد شکلی وچربی های اضافی این بخش های بدن رها می سازد. حرکات اسکیت ازنوع حرکات هوازی است که همانند ورزش ایروبیک در رساندن اکسیژن بیشتر به بدن بسیار موثر است .دقیقا فوایدی را از آن دریافت خواهید کرد که از انجام حرکات موزون پیاده روی و سایر ورزشهای ایروبیکی دریافت می-کنید. این نوع ورزش درگیری تارهای عصبی با ماهیچه ها را تحریک کرده و بدون فشار هیچ وزنه ای ، آزاد شدن کلسیم در سلولهای عصبی را تسریع می¬کند. اسکیت بدن را صاف نگه میدارد و عضلات ضد جاذبه چون شکم ، پا ، باسن و.... که بسیار مهم است را تقویت می¬کند و باعت تولید قدرت می¬شود. در واقع در مدت زمان کمتر ، قدرت بیشتری تولید می¬شود. ورزشهایی که عضلات بالاتنه در آنان دارای تحرک بیشتری است باعث افزایش فشار خون می¬شود که در اسکیت با توجه به فعالیت عضلات قسمت های پایینی بدن فشار خون ورزشکار تنظیم می گردد.در نتیجه، اسکیت فشار خون را متعادل میسازد . نهایتا ، توان افراد را بالا می¬رود. اسکیت به شدت بین عضلات موافق و مخالف تعادل ایجاد می کند. اسکیت باعث سازگاری عصبی ایجاد می¬شود و در برگرداندن حجم عضله بخصوص درسنین بالا موثر است . حرکات در اسکیت بدلیل نوین بودن کاملا به صورت فنی طراحی شده و آنها را کنترل شده ارائه می¬کند. اسکیت تمرکز افراد را بالا برده به همین دلیل اسکیت یکی از بهترین ورزش¬هایی است که می تواند درمان افسردگی باشد. ..


ارسال نظر

(بعد از تائید مدیر منتشر خواهد شد)

ویدئو

تماس